18 Aralık Perşembe -Zeynep Güzel'in Kış Temalı Pasta Tarifi

18 Aralık Perşembe -Zeynep Güzel'in Kış Temalı Pasta Tarifi

Burcu Esmersoy'un sunuculuğunu üstlendiği, Arda Türkmen ve Emel Başdoğan'ın jüriliğini yaptığı ekranların en tatlı yarışma programı 'Ver Fırına'da çıkan tatlıların tariflerini artık TV8 web sitesinde bulabilirsiniz!

 

 

KIŞ TEMALI PASTA

6 ADET YUMURTA ( ODA SICAKLIĞINDA OLSUN )

1 SU BARDAĞI TOZ ŞEKER

YARIM ÇAY BARDAĞI ILIK SU

ÇEYREK LİMONUN SUYU

1 PAKET KABARTMA TOZU

1 PAKET ŞEKERLİ VANİLİN

1 SU BARDAĞI TEPELEME + 1 ÇORBA KAŞIĞI TEPELEME UN

İSTEĞE GÖRE YARIM LİMON/PORTAKAL KABUĞUNUN RENDESİ

1 TUTAM TUZ

GANAJ İÇİN:

250 GRAM BİTTER KÜVARTUR

250 GRAM SÜTLÜ KÜVARTUR

500 GRAM SÜT KREMASI

ANTEP FISTIKLI ÇİKOLATALI DRAJELER

KREM ŞANTİ (2) PAKET

SÜT KREMASI 1 PAKET

ŞERBET İÇİN:

1 SB SU

1 SB ŞEKER

1 PORTAKAL

İÇİ İÇİN:

MUZ

ÜZERİ İÇİN:

BEYAZ(500GRAM) YEŞİL KIRMIZI KAHVERENGİ ŞEKER HAMURU

EKİPMANLAR

YAPRAK DESENLİ KUPAT

KAR TANESİ DESENLİ KUPAT

MARZİPANSET

PASTA KESME TESTERESİ

MAVİ GIDA BOYASI

NOEL BABA FİGÜRÜ(KÜÇÜK 5CM ÜZERİNE SÜSLEMEK İÇİN)

YAPILIŞI:

 

1. Yumurtanın beyazı ve sarısını ayırın. Yumurtanın sarısını toz şekerle krema haline gelenekadar(beyaz renk olana kadar 6-7 dk.) çırpın, çeyrek limonun suyunu ve ılık suyu ilave edip tekrar veiyice çırpın(1 dk), vanilini, kabartma tozunuda ilave ettikten sonra unu havadan eleyerek ilave edintahta bir kaşıkla iyice karıştırın.

2. Ayrı bir kapta yumurtanın beyazını bir fiske tuzla kar beyazı olana kadar yüksek devirde iyice çırpın, önceden yaptığınız kek karışımına ilave edip tahta kaşıkla karıştırıp altı yağlanmış ve unlanmış kelepçeli kek kalıbına dökün kek kalıbının hafif hafif tezgaha bir kaç defa vurun içindeki hava kabarcıkları yukarı çıksın ve yağ ile unun değmediği hiç bir yer kalmasın.

3. Pasta Kekimizi Önceden ısıtılmış 180 derecede pişirirken fırının bir köşesine su dolu bir kase koyun, bu işlem kekin daha yumuşak ve daha güzel kıvama gelmesini sağlar. Pasta kekinin üzeri iyicekızarana kadar pişirin, kekinizin piştiğinden emin olmadan fırının kapağını açmayın (ilk 20 dk). Pişenve soğuyan kekinizi kalıptan çıkarırken tepsinin kenarlarını bıçakla sıyırıp öyle çıkarın, çünkü kalıbınkenarını yağlamadığımız için kenarlarına yapışır.

 

Not : Pasta kekini kakaolu yapmak isterseniz + 1 çorba kaşığı tepeleme un yerine 2 çorba kaşığı kakaokullanalım. (Çemberimizi fırın kağıdıyla saralım öyle dökelim) Kekimiz piştikten sonra ganaj kremamızı hazırlayalım süt kremasını 1 taşım kaynatalım dahasonra üzerine küvartur çikolatalarımızı ekleyelim, karıştıralım diğer yerde krem süt kremasıylaçırpalım soğutalım pişirdiğimiz keki ikiye yada 3'e keselim arasına hazırladıımız ganajdan sürelimfıstıklı drajeleri arasına koyup diğer keki koyalım onada aynı işlemi yapalım en üstüne beyazşeker hamurumuzu açalım yuvarlak olunca kaplayıp kenarlarını fazlalığını keselim,yaprak desenlikupatlarımızla kahverengi şeker hamurumuzu etrafa suyla yapıştıralım üstüne pudra şekeri döküp kar görüntüsü verelim. şeker hamurundan noel baba yapalım en son yne pudra şekeri dökelim.

Güncelleme: 29/12/2014 15:22:15
`